Jak hledat IT Tester pozice?

Poslechněte si článek namluvený mým robotickým hlasem. Vytvoření takového obsahu vyžaduje čas i náklady. Pokud Vám článek pomohl, zvažte, prosím, příspěvek od 50 Kč
a podpořte mě v další tvorbě.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Job titlů máme v IT opravdu mnoho. Mám pocit, že se to v testingu strašným způsobem zvrtlo. Samotnou mě překvapilo, kolik různých kombinací job titlů lze nalézt. Člověk už neví, jak efektivně hledat startovní pozici Testera. S tím se Vám pokusím v tomto článku poradit.

Doporučuji si před kurzem průzkum pozic ve Vašem okolí, pokud jste mimo větší města. Ať víte, kde a za jakých podmínek se následně uplatníte. Průzkum můžete udělat i na webu větších společností v okolí.

Dne 17.12.2023 jsem provedla analýzu počtu nabídek na jobsech:

  • Tester – 142 nabídek
  • Test – 546
  • QA – 4 251
  • QA test – 160
  • Quality – 899

Bohužel se Vám do vyhledávání vždy připletou i neIT pozice jiného významu než software tester – testeři HW, elektroniky, z výroby či jiní.

Zkusila jsem pozice nějak rozdělit. Popravdě, sama se už ztrácím v těch různých názvech, natož abych byla schopná říct náplň práce. A nejen já. Zjevně i firmy, recruiteři a i samotné osoby s job titlem. Nejspíš pro to, že už se dávno nehraje na název pozice a pro ní přesně definované kompetence. Firmy často nemají sjednocené názvy pozic skrz své týmy.

Dělení pozic v IT

  • Junior – startovní pozice. Na této pozici je člověk standardně cca 2 roky.
  • Medior/Middle/Mid/Standard – člověk získal zkušenosti a znalosti. Posun na tuto pozici je individuální, záleží jak se člověk vzdělává. Obecně se dá říci za cca 1-3 roky praxe.
  • Senior – 3-5 let praxe. Opět značně individuální.

Názvy pozic

V ČR používáme jak anglické tak ryze české názvy pozic. Nejčastěji překládáme následující:

  • Engineer/Inženýr
  • Specialist/Specialista
  • Analyst/Analytik
  • Consultant/Konzultant
  • Developer/Vývojář
  • Programmer/Programátor

Níže se držím anglických názvů.

⭐ Manuální tester

Kombinací názvů pro tuto pozici je mnoho. Doporučuji vyhledávat jako Tester, test, případně Engineer. Specialist je většinou ve výrobní sféře, bohužel tak někdo nazývá i pozice v IT. K pozici jsou nejčastěji přívlastky Manual, QA/Quality Assurance/Quality či Software/SW.

Proč tolik příkras a názvů pro jednu pozici?

V minulosti bylo možné získat pozici testera v IT bez hlubokých znalostí – často stačilo jen základní porozumění počítačům. Takový člověk dostal k dispozici testy, které napsal někdo jiný, a jeho úkolem bylo je prostě provádět – často se jednalo o manuální „klikání“. Tento typ role byl někdy neformálně označován jako „klikač“, což původně byl popisný termín, ale časem získal pejorativní konotaci.

Postupem času se však tato role vyvinula a začala vyžadovat specifičtější dovednosti a znalosti. Termín „klikač“ byl někdy nespravedlivě přiřazován i testerům, kteří skutečně rozuměli své práci a byli schopni testy nejen provádět, ale i je sami připravovat. V důsledku toho začaly vznikat různé názvy pracovních pozic v testování, aby se odlišily různé úrovně odbornosti a odpovědnosti v této rostoucí a rozvíjející se oblasti.

Co znamená Quality Assurance (QA)?

Termín Quality Assurance, neboli zajišťování kvality, je koncept, který se může stát relevantním až po určité době praxe na pozici Junior Testera. V současnosti se QA často nesprávně používá jako synonymum pro Testera, což může být matoucí. Tento trend převlékání starých pozic do nových názvů může být pro začínající Testery zavádějící. Více jsem se o tomto tématu rozepsala v příspěvku na LinkedInu. Důležité je si uvědomit, že QA není jen o testování softwaru; výraz najdeme také ve výrobním sektoru, což znamená, že při hledání pracovních pozic můžete narazit na řadu nesouvisejících nabídek. Proto je důležité si pečlivě přečíst popis pozice a požadavky, aby bylo jasné, o jaký typ práce se skutečně jedná.

Co znamená pozice obsahující Engineer?

I tuto otázku jsem nedávno zkoumala ve svém příspěvku na LinkedInu. Historicky byla pozice Engineer v IT často spojována s Testerem, který má schopnosti v programování nebo s Testerem, který má vysokoškolské vzdělání a technické znalosti. V současné době se však tento termín rozšířil a může zahrnovat široké spektrum rolí a dovedností. Proto, když narazíte na pozici obsahující slovo Engineer, je klíčové se podívat na konkrétní požadavky a dovednosti. Může se jednat i o startovaní pozici.

Nejčastější job titles pro Testera

Níže přikládám výpis kombinací a pro lepší ilustraci i obrázek.
  1. Tester
  2. QA Tester
  3. Quality Assurance Tester
  4. Software Tester
  5. Test Engineer
  6. QA Engineer
  7. Quality Engineer
  8. Manual Tester
  9. Software Quality Tester
  10. System Tester
  11. Application Tester
  12. Software Test Engineer
  13. QA Test Engineer
  14. Quality Assurance Engineer
  15. QA Specialist
  16. Quality Systems Engineer
  17. Test Operations Engineer
  18. Associate Tester

⭐ Tester s automatizací

Oficiální název pozice je Automation Tester či Engineer, opět s mnoha přívlastky. Software Developer Engineer in Test (SDET) značí, že hledají vývojáře, který bude dělat automatizované testy. In Test neznamená, že jste ve zkušební době, ale v Test týmu. Místo slova Developer může být použito Programmer či Software Engineer. Bohužel i zde není zcela dodržena logika názvu pozice a běžně se tak označují i klasičtí Automation Testeři. Tyto role jsem do obrázku nezahrnula.

Nejčastější job titles pro testera s automatizací

  1. Automated Tester
  2. Test Automation Engineer
  3. QA Automation Engineer
  4. Software Developer Engineer in Test (SDET)
  5. Test Automation Developer
  6. Quality Assurance Developer
  7. QA Automation Developer
  8. Test Development Engineer
  9. QA Development Engineer
  10. Automation Framework Developer
  11. Test Infrastructure Engineer
  12. QA Infrastructure Engineer
  13. Software Automation Tester
  14. Automation Tester
  15. QA Automation Tester
  16. SW Programmer in Test Team
  17. Software Engineer in Test

⭐ Test Analytik

Tato pozice nebývá startovací, protože vyžaduje zkušenosti s testováním a další znalosti. I tak někdy naleznete startovací pozici pod tímto názvem.

  1. Test Analyst
  2. QA Analyst
  3. QA Test Analyst
  4. Test Data Analyst
Názvy pozic pro test analytika

⭐ Další Tester pozice, většinou se specializací

  1. Performance Tester
  2. Performance Test Engineer
  3. Load Test Engineer
  4. Security Test Engineer
  5. Usability Tester
  6. Test Data Engineer
  7. Test Environment Engineer
  8. Mobile Test Engineer
  9. Game Test Engineer
  10. Embedded Test Engineer
  11. Test Process Engineer
  12. Penetration Tester
  13. Test Architect
  14. QA Architect
  15. Test Strategy Consultant
  16. Quality Assurance Consultant

⭐ Vedoucí test týmu

  1. Test Manager
  2. QA Manager
  3. Quality Manager
  4. Test Lead
  5. QA Lead
  6. QA Tech Lead
  7. Automation Test Lead
Názvy pozic pro test manažera

O mně

Picture of Lucie Tvrdíková

Lucie Tvrdíková

Jsem lektorkou IT kurzů. Již více než 7 let pomáhám career switchers s rekvalifikací na pozici IT Testera. Ve firmách se věnuji firemnímu vzdělávání a IT konzultacím. Na kurzech čerpám ze své praxe Java vývojářky a Scrum Masterky.

Další příspěvky

Nový kurz Proč se stále nedaří dostat do IT? Aneb co tě brzdí a jak to změnit? Společně odhalíme klíčové důvody, proč se ti nedaří prorazit a co je potřeba změnit.

Přečíst celý článek »
Návod na dotaci Jsem v kurzu

Podrobný návod na získání dotace Jsem v kurzu na vzdělávací kurzy s 18% spoluúčastí. Vyhněte se problémům a projděte hladce celým procesem.

Přečíst celý článek »
nový kurz AI aneb nauč se s chatemGPT

Nový kurz AI aneb nauč se s chatemGPT, je na světě. Vytvořila jsem ho rovnou ve čtyřech variantách, aby si každý našel to, co potřebuje.

Přečíst celý článek »
Proč se stále nedaří dostat do IT

Nový kurz Proč se stále nedaří dostat do IT? Aneb co tě brzdí a jak to změnit? Společně odhalíme klíčové důvody, proč se ti nedaří prorazit a co je potřeba změnit.

Přečíst celý článek »
Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.