Jak hledat IT Tester pozice?

Job titlů máme v IT opravdu mnoho. Mám pocit, že se to v testingu strašným způsobem zvrtlo. Samotnou mě překvapilo, kolik různých kombinací job titlů lze nalézt. Člověk už neví, jak efektivně hledat startovní pozici Testera. S tím se Vám pokusím v tomto článku poradit.

Doporučuji si před kurzem průzkum pozic ve Vašem okolí, pokud jste mimo větší města. Ať víte, kde a za jakých podmínek se následně uplatníte. Průzkum můžete udělat i na webu větších společností v okolí.

Dne 17.12.2023 jsem provedla analýzu počtu nabídek na jobsech:

 • Tester – 142 nabídek
 • Test – 546
 • QA – 4 251
 • QA test – 160
 • Quality – 899

Bohužel se Vám do vyhledávání vždy připletou i neIT pozice jiného významu než software tester – testeři HW, elektroniky, z výroby či jiní.

Zkusila jsem pozice nějak rozdělit. Popravdě, sama se už ztrácím v těch různých názvech, natož abych byla schopná říct náplň práce. A nejen já. Zjevně i firmy, recruiteři a i samotné osoby s job titlem. Nejspíš pro to, že už se dávno nehraje na název pozice a pro ní přesně definované kompetence. Firmy často nemají sjednocené názvy pozic skrz své týmy.

Dělení pozic v IT

 • Junior – startovní pozice. Na této pozici je člověk standardně cca 2 roky.
 • Medior/Middle/Mid/Standard – člověk získal zkušenosti a znalosti. Posun na tuto pozici je individuální, záleží jak se člověk vzdělává. Obecně se dá říci za cca 1-3 roky praxe.
 • Senior – 3-5 let praxe. Opět značně individuální.

Názvy pozic

V ČR používáme jak anglické tak ryze české názvy pozic. Nejčastěji překládáme následující:

 • Engineer/Inženýr
 • Specialist/Specialista
 • Analyst/Analytik
 • Consultant/Konzultant
 • Developer/Vývojář
 • Programmer/Programátor

Níže se držím anglických názvů.

⭐ Manuální tester

Kombinací názvů pro tuto pozici je mnoho. Doporučuji vyhledávat jako Tester, test, případně Engineer. Specialist je většinou ve výrobní sféře, bohužel tak někdo nazývá i pozice v IT. K pozici jsou nejčastěji přívlastky Manual, QA/Quality Assurance/Quality či Software/SW.

Proč tolik příkras a názvů pro jednu pozici?

V minulosti bylo možné získat pozici testera v IT bez hlubokých znalostí – často stačilo jen základní porozumění počítačům. Takový člověk dostal k dispozici testy, které napsal někdo jiný, a jeho úkolem bylo je prostě provádět – často se jednalo o manuální „klikání“. Tento typ role byl někdy neformálně označován jako „klikač“, což původně byl popisný termín, ale časem získal pejorativní konotaci.

Postupem času se však tato role vyvinula a začala vyžadovat specifičtější dovednosti a znalosti. Termín „klikač“ byl někdy nespravedlivě přiřazován i testerům, kteří skutečně rozuměli své práci a byli schopni testy nejen provádět, ale i je sami připravovat. V důsledku toho začaly vznikat různé názvy pracovních pozic v testování, aby se odlišily různé úrovně odbornosti a odpovědnosti v této rostoucí a rozvíjející se oblasti.

Co znamená Quality Assurance (QA)?

Termín Quality Assurance, neboli zajišťování kvality, je koncept, který se může stát relevantním až po určité době praxe na pozici Junior Testera. V současnosti se QA často nesprávně používá jako synonymum pro Testera, což může být matoucí. Tento trend převlékání starých pozic do nových názvů může být pro začínající Testery zavádějící. Více jsem se o tomto tématu rozepsala v příspěvku na LinkedInu. Důležité je si uvědomit, že QA není jen o testování softwaru; výraz najdeme také ve výrobním sektoru, což znamená, že při hledání pracovních pozic můžete narazit na řadu nesouvisejících nabídek. Proto je důležité si pečlivě přečíst popis pozice a požadavky, aby bylo jasné, o jaký typ práce se skutečně jedná.

Co znamená pozice obsahující Engineer?

I tuto otázku jsem nedávno zkoumala ve svém příspěvku na LinkedInu. Historicky byla pozice Engineer v IT často spojována s Testerem, který má schopnosti v programování nebo s Testerem, který má vysokoškolské vzdělání a technické znalosti. V současné době se však tento termín rozšířil a může zahrnovat široké spektrum rolí a dovedností. Proto, když narazíte na pozici obsahující slovo Engineer, je klíčové se podívat na konkrétní požadavky a dovednosti. Může se jednat i o startovaní pozici.

Nejčastější job titles pro Testera

Níže přikládám výpis kombinací a pro lepší ilustraci i obrázek.
 1. Tester
 2. QA Tester
 3. Quality Assurance Tester
 4. Software Tester
 5. Test Engineer
 6. QA Engineer
 7. Quality Engineer
 8. Manual Tester
 9. Software Quality Tester
 10. System Tester
 11. Application Tester
 12. Software Test Engineer
 13. QA Test Engineer
 14. Quality Assurance Engineer
 15. QA Specialist
 16. Quality Systems Engineer
 17. Test Operations Engineer
 18. Associate Tester
Názvy pozic pro manuálního IT testera

⭐ Tester s automatizací

Oficiální název pozice je Automation Tester či Engineer, opět s mnoha přívlastky. Software Developer Engineer in Test (SDET) značí, že hledají vývojáře, který bude dělat automatizované testy. In Test neznamená, že jste ve zkušební době, ale v Test týmu. Místo slova Developer může být použito Programmer či Software Engineer. Bohužel i zde není zcela dodržena logika názvu pozice a běžně se tak označují i klasičtí Automation Testeři. Tyto role jsem do obrázku nezahrnula.

Nejčastější job titles pro testera s automatizací

 1. Automated Tester
 2. Test Automation Engineer
 3. QA Automation Engineer
 4. Software Developer Engineer in Test (SDET)
 5. Test Automation Developer
 6. Quality Assurance Developer
 7. QA Automation Developer
 8. Test Development Engineer
 9. QA Development Engineer
 10. Automation Framework Developer
 11. Test Infrastructure Engineer
 12. QA Infrastructure Engineer
 13. Software Automation Tester
 14. Automation Tester
 15. QA Automation Tester
 16. SW Programmer in Test Team
 17. Software Engineer in Test

⭐ Test Analytik

Tato pozice nebývá startovací, protože vyžaduje zkušenosti s testováním a další znalosti. I tak někdy naleznete startovací pozici pod tímto názvem.

 1. Test Analyst
 2. QA Analyst
 3. QA Test Analyst
 4. Test Data Analyst
Názvy pozic pro test analytika

⭐ Další Tester pozice, většinou se specializací

 1. Performance Tester
 2. Performance Test Engineer
 3. Load Test Engineer
 4. Security Test Engineer
 5. Usability Tester
 6. Test Data Engineer
 7. Test Environment Engineer
 8. Mobile Test Engineer
 9. Game Test Engineer
 10. Embedded Test Engineer
 11. Test Process Engineer
 12. Penetration Tester
 13. Test Architect
 14. QA Architect
 15. Test Strategy Consultant
 16. Quality Assurance Consultant

⭐ Vedoucí test týmu

 1. Test Manager
 2. QA Manager
 3. Quality Manager
 4. Test Lead
 5. QA Lead
 6. QA Tech Lead
 7. Automation Test Lead
Názvy pozic pro test manažera

O mně

Picture of Lucie Tvrdíková

Lucie Tvrdíková

Jsem lektorkou IT kurzů. Již více než 6 let pomáhám career switchers s rekvalifikací na pozici IT Testera. Ve firmách se věnuji firemnímu vzdělávání a IT konzultacím. Na kurzech čerpám ze své praxe Java vývojářky a Scrum Masterky.

Další příspěvky

Jak se stát manuálním IT testerem

Článek obsahuje odkazy na obsáhlý YouTube rozhovor s Lucií Lénertovou na téma: „Jak se stát IT Testerem“. Videa by Vám měly zodpovědět všechny Vaše dotazy.

Přečíst celý článek »
budoucnost testingu

Ve čtvrtém článku ze série: „Nahlédněte za oponu“ píšu o mém názoru ohledně budoucnosti testování. Je manuální testování mrtvé? Budou všichni testeři automatizovat?

Přečíst celý článek »
rozcestník career switchera

Zvažujete přechod do IT? Podívejte se na rozcestník career switchera, kde se dozvíte, jak taková cesta do IT světa probíhá a co obnáší.

Přečíst celý článek »
Jak se Petra stala Testerkou

Přečtěte si příběh z první ruky od absolventky Petry. Ve svém podnětném příběhu poskytuje cenný tip pro ostatní kandidáty, kteří usilují o juniorské pozice.

Přečíst celý článek »
Jak si vybrat it kurz

Třetí článek ze série: „Nahlédněte za oponu“ Vám pomůže vybrat ten nejlepší IT kurz tak, aby splnil vaše očekávání.

Přečíst celý článek »