Tipy, jak se dostat do IT
Poslechněte si článek namluvený mým robotickým hlasem. Vytvoření takového obsahu vyžaduje čas i náklady. Pokud Vám článek pomohl, zvažte, prosím, příspěvek od 50 Kč
a podpořte mě v další tvorbě.
Nedaří se Vám dostat na pozici Tester? Vyzkoušejte následující tipy!
Zkuste pozici IT Support
Někteří to považují za podřadnou práci, což může, ale nemusí být pravda. Tato pozice je dnes velmi různorodá a neznamená napříč firmami totéž.
Narazila jsem na společnosti, kde je to kombinace Supportu a částečně i jiných pozic, např. testování. V některých firmách je to dokonce vstupní pozice pro Testery.
Chtějí, abyste se seznámili s IT ekosystémem společnosti a seznámili se s interní aplikací / aplikacemi. Poznáte procesy ve firmě a součástí práce může být i přebírání požadavků od zákazníků, což Vám umožní uplatnit znalosti z kurzů.
Obvykle na pozici Supportu není velký prostor pro kariérní růst, proto je brána jako entry level do firmy. Na této pozici jste většinou půl roku až rok, poté můžete přejít do analýzy, programování nebo k vytouženému testování.
Pokud je pozice takto multifunkční, nemusíte se obávat nižšího startovního platu. Firmy, se kterými jsem mluvila, obvykle nabízí stejnou úroveň platu, jakou dostávají Junior Testeři na začátku kariéry.
Je to tak všude? Rozhodně ne. Ale pozoruji, že firmy mají s obsazením těchto pozic často problémy. Někdy za to může i ne moc dobrý název pozice nebo její popis. Career switchers jsou přitom vynikajícími kandidáty, a to díky požadavku na skvělé komunikační schopnosti.
Tak proč to nezkusit? 😉 Možná najdete něco zajímavého a otevřete si cestu do IT. Na pohovoru se nebojte ptát na detailní náplň práce, včetně toho, kolik času budete věnovat testování. Čím více, tím lépe. A rozhodně nezapomeňte i na domluvu, kdy se z pozice můžete posunout dále.
Z toho, co jsem si vyslechla, to ani nepovažuji za zpoždění kariéry. I zde získáte velmi cenné zkušenosti. Řešení problémů uživatelů Vám dá jedinečný vhled do toho, jak uživatelé interagují s produktem, což je cenné pro testování z pohledu uživatele.
Práce na pozici Supportu poskytuje široký pohled na IT ekosystém firmy. Tato zkušenost může být cenná pro hlubší pochopení softwarových a hardwarových problémů, které později můžete jako Tester řešit.
A ještě jednou bych na závěr zopakovala, že u některých společností je Support pozice vstupní branou do testingu. A kdyby to náhodou neklaplo v dané firmě, pak mám zkušenost u absolventů, kteří pracovali na pozici Supportu. Vždy si uplatnění našli velmi rychle.
Využijte svou doménovou znalost
Co to znamená? Doménová znalost je porozumění specifické oblasti nebo sektoru, včetně procesů, terminologie, výzev a potřeb charakteristických pro danou doménu. V IT je taková znalost nezbytná pro vývoj technologických řešení na míru.
Například, doménová znalost v oblasti zdravotnictví znamená rozumět lékařským procesům, terminologii, právním a regulačním normám a způsobům ochrany pacientských dat. V finančním sektoru pak může zahrnovat porozumění bankovním operacím a produktům, finančním regulacím, investičním strategiím či rizikům.
Ne vždy jsem přímo disponovala doménovou znalostí projektu, na kterém jsem pracovala. V takových případech jsou kolegové s těmito znalostmi neocenitelní, jelikož je důležité mít zdroj, na který se můžete obrátit s otázkami a čerpat tyto znalosti.
Nedávno jsem navštívila jednu firmu s velmi specifickým trhem. Firma už měla pozitivní zkušenosti s jedním absolventem a byla otevřená přijmout další juniory. 👏
Když jsem se seznámila s inzerátem a požadavky na pozici IT specialista/support, říkala jsem si: „tak tohle asi neklapne.“ Po osobním setkání a probrání všech požadavků jsem zjistila, že klíčová je doménová znalost nebo silný zájem o danou oblast, což v inzerátu chybělo.
Hned na druhém místě pak stály soft skills a schopnost skvělé komunikace, nezbytné pro efektivní přebírání nových či změnových požadavků od koncových uživatelů softwaru. Je důležité nejen správně tyto požadavky vykomunikovat, ale také prozkoumat všechny detaily, aby z nich vzniklo kompletní zadání pro vývojáře.
Shodou okolností, kterou bych mohla nazvat téměř náhodou, jsem měla k dispozici několik čerstvých absolventů, jejichž doménová znalost a dovednosti přesně odpovídaly tomu, co firma hledala. Ačkoli se mohlo zdát, že nesplňují všechny požadavky uvedené v popisu práce, jejich specifická znalost a zájem o oblast, kterou firma považovala za klíčovou, představovaly rozhodující faktor.
Dvě absolventky úspěšně prošly pohovorem. Jedné bohužel start v IT zhatily osobní důvody, druhá zahájila svou kariéru na IT podpoře, což je v této firmě první krok k dalším pozicím, zejména pro juniory.
Má rada: znalost domény se může ukázat jako klíčová konkurenční výhoda pro ty, kteří se snaží vstoupit do světa IT. Prozkoumejte firmy a kariérní příležitosti na jejich webových stránkách v oblastech, kde máte doménovou znalost nebo o které máte silný zájem. Vaše znalosti mimo IT mohou být velmi cenné.
V srdci každé technologie je potřeba ji učinit relevantní a užitečnou pro lidi, kterým slouží. Doménová znalost není jen mostem mezi technikou a jejím praktickým využitím. Je to základ, na kterém se staví inovace, které formují budoucnost. V tomto procesu se stáváte nejen účastníky, ale tvůrci změn. 😉
Zkuste sílu LinkedInu
To radí na spoustě kurzů. Mám na sebe navázané juniory i z jiných kurzů a tak jejich pokusy na LinkedInu vidím. 🤔
Už jednou jsem sepisovala, jak asi funguje algoritmus LinkedInu. Mrkněte zde: https://lnkd.in/eca7cC2i
Pokud nemáte vybudovanou síť a postnete sem „hledám práci…“, je to podobné jako otevřít okno a zakřičet z něj. Někdo Vás uslyší, ale bez pořádné interakce ideálně ve formě komentářů, nemá Váš příspěvek pořádný dosah.
Poradila jsem se s Blanka Rubišová a zde jsou jednoduché kroky:
1️⃣ Nastavte si Open to work.
2️⃣ Vyberte si pozice, které hledáte a nechte si zasílat notifikace do e-mailu.
3️⃣ Začněte budovat svou síť – to znamená navazovat spojení, nejen sledovat. Přidejte si mě, přidejte si Blanku a navažte si i další recruitery. I oni chtějí budovat síť a tak myslím, že Vaši pozvánku milerádi přijmou.
4️⃣ Po vybudování pořádné sítě kontaktů můžete konečně vykřičet do světa, že hledáte práci. Domluvte se předem s několika přáteli, kteří Vám během první hodiny dají likes, komentáře a klidně i přesdílení. To zvýší Váš dosah. Neměla by chybět sebeprezentace a motivace, aby byl příspěvek zajímavější než jen „hledám práci“.
5️⃣ (Nepovinný) Tvořte kvalitní obsah a rozšiřujte si svou síť sdílením zajímavých informací. Jako příklad mě na první dobrou napadl Timotej Pap, který pravidelně sdílí chyby, na které naráží. Neznáme se osobně, ale jeho jméno mi známé je a jeho příspěvky mi sem tam vyskočí na timeline.
Příspěvky by pokud možno měly být bez chyb. Opravdu nedělá dobrý dojem, když si dáte práci s videem, kde je na úvodním obrazu překlep a další chyby např. i v názvech nástrojů následují.
Pomůže Vám tohle sehnat práci? Jsem spíše skeptická, ale jeden nikdy neví. Pokud to někomu pomohlo, dejte vědět.
Kdo již sdílel, že hledá práci – podívejte se na příspěvek, jaký jste měli dosah?
Když už to chce člověk zkusit, měl by to zkusit pořádně tak, aby to mělo alespoň trochu šanci na úspěch. 😉
Stáž či jiná praxe
Spousta studentů chodí na kurz s tím, že bez praxe to asi nepůjde. Jdou na kurz dříve, například už zkraje rodičovské dovolené, aby měli čas někde na částečný úvazek praxi získat. Chtěla bych napsat to, co říkám i jim. Jde to i bez praxe, mám absolventy, co se do praxe dostali rychleji, než čekali. 😊
Zkouším stáž navrhovat i firmám, se kterými jsem v kontaktu. Nicméně udělat stáž není jen tak, ať už legislativně či operativně. Pokud hledáte jednoho člověka do týmu, je většinou lepší si ho prostě vybrat, než uspořádat stáž a z ní si vzít toho nejlepšího.
Někdy se sejde potřeba testování aplikace a potřeba praxe a je z toho win-win situace. Tester za to získá nějakou odměnu a nedělá to tedy úplně zadarmo. Případně se pro stážisty uspořádají přednášky, čímž si rozšíří své znalosti. 👍
Všimla jsem si, že kvůli přetlaku nabídky Testerů je velmi oblíbené neplatit či neposkytnout žádnou odměnu, nebo jen minimální hodinovou odměnu v rámci DPP či DPČ. To je pak na rozhodnutí každého, zda se chce či nechce zúčastnit. Osobně bych pár hodin věnovala i zdarma, ale nepřihlásila bych se někam, kde bych měla pocit, že mě firma spíše jen využije jako levnou pracovní sílu na dlouhodobou spolupráci. 👎
Praxi lze získat například testováním webových stránek a navrhováním změn tak, aby byly více user friendly či modernější. Zkuste se ve Vašem okolí poptat, zda by se to někomu nehodilo. Bylo by ale dobré, aby se nalezené chyby opravily a vy tak neměli v CV praxi a odkaz na web, který stále obsahuje chyby. Domluvte si doporučení na Váš LinkedIn profil a možnost uvedení kontaktu do Vašeho CV.
Měla jsem absolventy už na dvou stážích. Každá zaznamenala úspěch 5 absolventů bylo přijato na pozici Tester. Z Vaší strany to ukazuje velké odhodlání a motivaci se do IT dostat. 👏
Získání praxe v IT může být náročné, ale je to krok, který se vyplatí. Nebojte se využít všech dostupných možností, ať už je to poptání stáže u firem nebo dobrovolnické projekty. Zkuste navštívit i networkingové akce a poptat se přímo tam. Každá zkušenost Vás posune blíže k Vašemu cíli. Věřte si a buďte proaktivní. 😉
O mně
Lucie Tvrdíková
Jsem lektorkou IT kurzů. Již více než 7 let pomáhám career switchers s rekvalifikací na pozici IT Testera. Ve firmách se věnuji firemnímu vzdělávání a IT konzultacím. Na kurzech čerpám ze své praxe Java vývojářky a Scrum Masterky.