Příběh z první ruky: Jak se Bára stala Testerkou v Quanti
Hledání nových výzev
Motivací ke změně oboru byla hlavně potřeba učit se něco nového a vidět výsledky své práce hned. Chtěla jsem kromě hlavy pracovat více také „rukama“ a vidět výsledky, které jsou více hmatatelné. Při hledání nového oboru pro mě byla důležitá i časová flexibilita. Padlo rozhodnutí prozkoumat možnosti v IT. Chtěla jsem si být nejprve jistá, že je to něco, co skutečně chci dělat a že mě to nebude nudit už po několika týdnech.
Motivace pro práci v IT
IT se mi zdálo jako správná volba. Mám hodně přátel, kteří jsou v tomto odvětví spokojení. Věděla jsem, že v tomto oboru je do budoucna větší šance pracovat vzdáleně a tím pádem mohu cestovat a pracovat odkudkoliv na světě. Je jedno, zda se kódování nebo testování naučíte na Slovensku nebo v Česku. Vše je nakonec v angličtině a to Vám otevírá možnosti pracovat pro mezinárodní firmy za úplně jiné peníze.
První kroky v IT a online vzdělávání
Absolvovala jsem několik IT kurzů a pozice Testera se mi velmi líbila. Abych opravdu pochopila, co tato pozice obnáší, zaplatila jsem si online kurz na Udemy a po nocích a o víkendech studovala.
Přechod od online k offline vzdělávání
Kurz online mě sám o sobě do oboru nedostane a chtěla jsem absolvovat ještě kurz offline prezenčně v Praze. Seznámit se s někým novým, ale i dostat odpovědi na otázky, které online video na Youtube nezodpovídá. Výběr padl na Lucky kurz. Líbila se mi možnost networkingu s absolventy na srazech. Setkávají se zde lidé různé seniority i z různých IT rolí a je velmi cenné sdílet mezi sebou zkušenosti.
Osobní přístup a získání praktických zkušeností
Od začátku mi byla Lucka sympatická, hlavně jejím přístupem, kde mi odpověděla na všechny potřebné otázky a viděla cestu, jak kurz přizpůsobit mým potřebám. Kurz Testing mi jako doplněk k mým předchozím kurzům úplně stačil. Měli jsme dostatek praktických příkladů, na kterých jsem si ověřila nabyté znalosti a získala tolik potřebný feedback a sebedůvěru. Zbytek kurzu Kompletní příprava pro Testera jsem absolvovala za pomoci mentoringu a následně jsem si ještě přikoupila kurz Příprava na pohovor a úpravu životopisu.
Hledání práce v IT
Celkem jsem poslala tři životopisy. Jeden do současné firmy, kde pracuji, a dva na náhodné inzeráty na pozici Junior Testera na Startupjobs. Na mou žádost jsem nikdy nedostala odpověď. Práci jsem našla prakticky hned po absolvování kurzu na základě Lucčina doporučení. Propojila mě s jiným absolventem kurzu, u kterého ve firmě Quanti s.r.o. zrovna hledali další Testery. Vyplnila jsem formulář na webu a odeslala životopis. Hned druhý den se mi ozvalo HR a poslali praktickou úlohu, kterou jsem měla zpracovat. Na základě zpracované úlohy a pohovoru mi nabídli místo a o dva měsíce později jsem již byla součástí týmu!
Začátky junior Testerky
Aktuálně jsem ve firmě jedenáct měsíců. Mám jeden projekt, na kterém manuálně testuji web i mobilní aplikaci. První týden jsem absolvovala instruktážní školení, jak to funguje ve firmě jako takové a jak bude vypadat mé zaškolení. Dostala jsem přiděleného buddyho – mediornější kolegyni. Ta mi dala intro do projektu, jaké systémy, tým používá pro komunikaci a správu projektu, a vysvětlila, jak na projektu testují. Jak funguje web i aplikace, kde najdu všechny potřebné informace k projektu a jak si připravit testy a následně aplikaci správně otestovat. Učila mě v praxi používat nástroje, které jsem předtím znala jen převážně teoreticky – Jira, Git, TestRail atd.
Postupné zapojení do týmu a první samostatné kroky
Ze začátku jsem si hodně načítala a psala základní testovací scénáře, abych se co nejlépe s aplikací seznámila a na meetinzích nasávala všechny potřebné informace. Samostatnější jsem začala být po prvním měsíci. Měli jsme před sebou release nové mobilní aplikace a já se tak dostala k testům rychleji, než by to bylo za normálního provozu. Všichni v týmu byli od začátku velmi nápomocní, věděli, že jsem junior a vždy jsem dostala odpověď s vysvětlením i na nejprimitivnější otázku. Nikdy jsem necítila, že bych svými dotazy někoho obtěžovala. Součástí týmu jsem se cítila od začátku. Tím, že nás je méně a skoro všichni sedíme spolu v pražské kanceláři, komunikace probíhala rychleji a osobněji, než kdybychom byli online a každý pracoval na více projektech zároveň.
Pravidelný feedback
Od začátku jsem měla výborný přístup našeho projektového manažera, se kterým jsem pravidelně jednou týdně absolvovala meeting 1:1. Probírali jsme, jak jsem ve firmě a na projektu spokojená, s čím bych ještě potřebovala pomoci nebo co pro mě mohou udělat, abych se ve firmě a v týmu cítila lépe a co bych se chtěla ještě naučit atd.
Začlenění do týmu a získání nezávislosti
Před koncem zkušební doby jsem se již cítila jako plnohodnotný člen týmu. Jsem jediný Tester na projektu s plnou kapacitou. Jsem součástí všech meetingů a můj pohled na testování se bere v úvahu. Jsem samostatná, co se týče testů, komunikace s vývojáři a testování jako takového. Vím, kde hledat odpověď nebo s kým se na správném postupu testování poradit.
Závěrečné hodnocení Báry
Nemyslím si, že můj start v IT byl úplně těžký. Ano, naučit se nové věci a studovat nový obor vedle full time práce nebylo úplně jednoduché. Celkově mi cesta od rozhodnutí ke změně, přes studium po první pracovní nabídku zabrala přibližně 6 měsíců. Strávila jsem celkem 90 hodin na kurzech plus vypracování domácích úkolů. Měla jsem však opravdu štěstí na skvělé kurzy i lidi kolem sebe. Od kolegů nebo od vedoucího jsem necítila tlak, že něco neovládám na 100%. Věděli, že jsem junior a když jsem něco nevěděla nebo slyšela nějaký pojem poprvé, přiznala jsem to a bylo mi to vysvětleno. Imposter syndrom mám stále a jsem nervózní z toho, že mi věci nejdou tak rychle, jak bych chtěla. Mám pocit, že tím, že mám za sebou více pracovních zkušenost, i když z jiného oboru, tak přeci jen mi ten přechod musí jít jednodušeji a problémy musím řešit rychleji a kvalitněji než například čerstvý absolvent po škole. Se svým rozhodnutím změnit obor jsem na 100 procent ztotožněná, testování mě baví a přineslo mi do života nové výzvy a možnosti.
Závěrečné hodnocení team leaderky z Quanti
S Bárou jsem se poprvé potkala na pracovním pohovoru. Již zde jsem velmi oceňovala její komunikační schopnosti, zapálení a přístup k oboru. Bylo mi velice sympatické, že absolvovala několik kurzů. Zaujal mě také fakt, že preferuje absolvování on-site kurzů s dalšími účastníky a lektorkou namísto kurzů, které jsou pouze on-line. Zdůvodnila to tak, že se ráda zapojí do kritické diskuse o problémech a jejich řešení.
Pro quality assurance je velice důležité být proaktivní a přemýšlet nad možnými scénáři dopředu. Tato vlastnost Báře rozhodně nechybí. U Báry se proaktivita ukázala ihned po jejím přijetí, ještě před nástupem. Sama mne kontaktovala, abychom si objasnily, jak přesně bude probíhat její zaškolení a zda se může na něco připravit ještě před nástupem.
Osobně jsem na jejím zaškolení na prvním projektu přímo neparticipovala, ale slyšela jsem na Báru pouze samé pozitivní ohlasy. A nebylo jich málo. Nyní pracuji s Bárou aktivně na jiném projektu a dokončily jsme její druhé zaškolení. Zpočátku jsem pozorovala, že je pro Báru výzva rozlišovat prioritu a severitu bugů v kontextu nového projektu a smířit se s tím, že některé chyby budou v produktovém backlogu snad navždy. Tuto výzvu, se kterou se potkáváme nejspíš všichni testeři, se jí velice dobře daří zdolávat.
Během posledních dvou měsíců pro mě byla radost pozorovat, jak rychle a efektivně se Bára učí, píše si poznámky. Nebojí se na cokoliv se zeptat, pokud se objeví problém, tak se aktivně podílí na jeho vyřešení. Bára má skvělé komunikační, analytické i leadership schopnosti. Seznamuje se s technicky obtížnějšími oblastmi testingu a novými nástroji a dokáže je prakticky používat pro testování. Mohu se na Báru kdykoliv spolehnout, je pro mě skvělou a velice talentovanou kolegyní a nepostradatelnou součástí týmu.
Závěrečné hodnocení lektorky
Bára se mnou konzultovala nákup kurzu předem. Prošla jsem obsah absolvovaného online kurzu, který byl velmi podobný. Nabídla jsem ji variantu individuálního mentoringu s možností vyzkoušení si domácích úkolů z kurzu. Bára si nakonec zvolila kombinaci absolvování kurzu Testing a následného mentoringu zbylých kurzů. Zkonzultovaly jsme i CV.
V té době se naskytla možnost doporučení absolventa k jinému absolventovi a Bára mi do firmy svým profilem seděla. Byla jsem společně s ní šťastná, když mi zavolala a pochlubila se, že právě získala práci Testerky. Nutno napsat, že měla opravdu štěstí na své rychlé cestě do IT.
Musím vyzdvihnout firmu Quanti s.r.o., která má skvělý onboarding proces, který umožňuje rychlé zaučení nově příchozích. Všímám si, že pak je zaučení absolventů velmi rychlé a před ukončením zkušební doby jsou již samostatnou jednotkou v rámci týmu.
O mně
Lucie Tvrdíková
Jsem lektorkou IT kurzů. Již více než 7 let pomáhám career switchers s rekvalifikací na pozici IT Testera. Ve firmách se věnuji firemnímu vzdělávání a IT konzultacím. Na kurzech čerpám ze své praxe Java vývojářky a Scrum Masterky.