Jak na Scrum Master certifikaci PSM I u Scrum.org
V článku naleznete informace o certifikaci PROFESSIONAL SCRUM MASTER™ I (PSM I) u Scrum.org.
Proč jsem vybrala certifikační autoritu Scrum.org?
Ve stručnosti:
- Jedna z největších a nejznámějších certifikačních autorit.
- Absolvování kurzu v ceně okolo +/- 30 000 Kč bez DPH není povinnou součástí. Kurz bude určitě zajímavý, ale nechci platit za to, co už z velké části znám.
Certifikaci není nutné obnovovat na rozdíl od jiných certifikačních autorit, kde je nutné obnovu po určitém čase absolvovat a tudíž i zaplatit. 😳 - Certifikačních autorit je mnoho. Pokud vás to zajímá, zde je pěkné porovnání Scrum.org s další z nejznámější certifikační autoritou Scrum Alliance.
Proč certifikace?
Chystám krátký kurz o Scrumu a testování v agile, tak jako jsem si doplnila certifikace k testingu, chtěla jsem mít i „papír“ na Scrum. Mám ho ráda, dost často jsem do něj na projektech „kecala“ a často i suplovala práci Scrum Mastera. Zároveň si myslím, že moje další kroky v IT povedou tímto směrem.
O certifikaci PROFESSIONAL SCRUM MASTER™ I (PSM I)
Certifikace se skládá v angličtině a bez kurzu stojí $150. Test má 60 minut a obsahuje 80 otázek Multiple Choice, Multiple Answer a True/False. Musíte dosáhnout alespoň 85 % k úspěšnému složení zkoušky.
Jaké jsou vaše znalosti právě teď si můžete vyzkoušet v testu zdarma (bez certifikace). Moje první skóre, bez přečtení jakýchkoliv materiálů, bylo 51 %. Otázky jsou údajně jednodušší než v oficiálním certifikačním testu. Před zkouškou jako takovou byste měli mít 100 %. Otázky se opakují i v reálném testu, občas lehce pozměněné.
Certifikační zkouška
Test je online, bez proktora či jakéhokoliv jiného hlídání (kamera nebo sdílení plochy). To je trochu zklamání, protože tím pádem můžete u zkoušky dělat cokoliv. Od používání taháků, přes čtení v materiálech, až po vyhledávání na Google. To vždy tak trochu ubírá certifikaci na významu. Tím nechci říct, že by byla absolutně nehodnotná. Velké množství otázek a malý časový limit (v průměru 45 sekund na odpověď), vám rozhodně nedovolí každou otázku dohledat. Test jsem měla vyplněný za 34 minut, během průchodu otázkami musíte na každou odpovědět, ale můžete si ji označit a později se vrátit. Ke všem jsem se vrátit nestihla. Získala jsem skóre 95 %. 💪
Co mi certifikace dala?
Rozhodně jsem se dozvěděla o spoustě změn, kterými Scrum prošel od té doby, co jsem se o něm učila na vysoké škole. Už se nedělá Demo Meeting, dělá se Sprint Review. Už se nepořádá Grooming Meeting, ale Product Backlog Refinement. Tým se nezavazuje dodat vše ze Sprint Backlogu, nýbrž Sprint Backlog se změnil na předpověď a zavazujeme se ke Sprint Goal. Scrum by se neměl nazývat metodikou, ale frameworkem. Nejvíc se mi asi líbila série článku o 17 Scrum mýtech, doporučuji k přečtení. Spousta z nich přetrvává v praxi dodnes.
Porovnání s ISTQB Agile Tester
Sylabus od ISTQB je z roku 2014 a i když vychází z knihy od Kena Schwabera, jednoho z původních autorů Scrumu a zakladatele Scrum.org, tak se od dnešní podoby liší. Namátkou – dle Scrum.org není žádný Sprint Zero, Product Backlog není prioritizovaný, ale seřazený. Opět většina teorie zůstává stejná. Zajímavější by asi bylo porovnání, co se týče certifikace na Scrum Developera, protože v certifikaci na Scrum Mastera není nic například o Test Driven Development nebo Continuous Integration, což je i obsahem ISTQB Agile Tester.
Co mi v certifikaci chybělo?
Popravdě jsem čekala, že při přípravě naleznu odpovědi nebo alespoň doporučení na problémy, které z praxe znám a občas se stávají. Doteď jsme je řešili tak nějak po svém. Jak přesně řešit, když se story nedokončí v rámci sprintu? Dočetla jsem se: „znovu odhadnout a vrátit do backlogu“ – co to přesně znamená? Mám tu story v Jiře naclonovat? Má se ta část, která je hotová promítnout do velocity aktuálního sprintu?
Jak správně psát User Story? Jelikož jsou nepovinné, tak v tomhle tématu jsem nepokročila vůbec. Ještě mě čeká spousta četby, kterou jsem ale raději odložila až po certifikaci. Je totiž dost možné, že ostatní zdroje se v teorii budou lišit od Scrum Guide, což by při testu mohlo být matoucí.
Příprava na certifikaci
Příprava k této certifikaci pro mě byla asi jedna z nejtěžších a nejdelších. Ne, že by certifikace jako taková byla až tak těžká. Spíš mi nevyhovoval formát, kdy není jeden ucelený zdroj, který je nutno přečíst a z toho se certifikace skládá. V tom musím ocenit přístup ISTQB, kde tomu tak je. U Scrum.org místo toho dostanete kupu materiálů včetně příspěvků na jejich blogu. 😤 Místo toho u Scrum.org naleznete obří rozcestník. 😒
Níže popisuji zdroje, které jsem před certifikací prošla, a to v následujícím pořadí.
1) Scrum Guide
Hlavní zdroj informací. Je vytvořen dvěma „původními autory Scrumu“, poprvé uveřejněn v roce 2010. Od té doby prošel 5 verzemi a v současnosti je nejaktuálnější ta z roku 2020. Během proměn se text zkrátil na necelých 13 stránek. Doporučuji se mrknout na changelog, zejména pokud nejste v této oblasti nováček!
Současná verze je ještě méně předepisující a abstraktnější než všechny předešlé. Což je dle mého názoru možná na škodu. Jako začátečník se zde o Scrumu zrovna moc nedozvíte a rozhodně to k certifikaci a pochopení nestačí.
2) Mastering Professional Scrum by Stephanie Ockerman and Simon Reindl
Kniha za mě není povinnou četbou před certifikací na Scrum Mastera. Naopak, spíše bych ji doporučila až po seznámení se Scrum a po vyzkoušení Scrum. Je jedno, na jaké pozici jste. Zlepšování týmu je v zájmu všech, nejen Scrum Mastera. Určitě se v ní najdete ve smyslu ano, tohle je i náš problém – jak ho řešit? Naleznete zde mnoho cvičení, praktik, otázek i nástřelů, které by mohly pomoci. Knížka v online formě umožňuje proklik na odkazy, kterých je spousta – vedoucí převážně na web Scrum.org.
3) Scrum Master Learning Path
Rozcestník učení obsahuje odkazy na články, blogy a videa, které vás připraví k certifikaci. Materiálu je zde velké množství. Nevýhodou je, že ne vše je aktualizováno na nejnovější verzi Scrum Guide 2020 a může to být matoucí. Osobně jsem prošla první tři kapitoly poměrně pečlivě, zbytek letem světem. Některé z příspěvků už byly odkazované i z knihy, takže jsem se občas motala v takovém bludném kruhu, protože jsem si nebyla jistá, jestli jsem toto už četla. 😤 Témata v článcích se totiž velice často opakují.
4) 17 Scrum mýtů
Můj neoblíbenější materiál – série článků o 17 Scrum mýtech. Spousta z nich přetrvává v praxi dodnes. Nalezla jsem zde i výbornou radu, respektive z toho udělám citát: „Nevysvětlujte Scrum Framework, jeho role, pravidla a události, jako byste citovali bibli. Mýty jako tyto se začínají objevovat, když lidé rozumí pouze pravidlům, nikoli účelu, který je za nimi.“ Což se bohužel v praxi stává velice často. Stát se Scrum Masterem z pozice asistentky nebo neIT manažera není nic složitého, firmy zaměstnancům dokonce rády zaplatí drahé přeškolení. Mnohdy se z nich pak stávají „náboženští fanatici“, citující „Scrum bibli“, které vlastně třeba ani tolik nerozumí a už vůbec nerozumí IT (vývojové) stránce věci. To je za mě problém číslo jedna, který se, alespoň dle mých zkušeností, projevuje v odmítání nebo nechuti ke Scrumu.
5) Scrum Open assessment
Test zdarma bez certifikace, který slouží především k tomu, abyste zjistili, jak na tom aktuálně jste. Scrum Open assessment obsahuje přibližně 50 otázek, které se neustále opakují. Tento test je nutné před zkouškou složit několikrát po sobě na 100 %. Otázky se v reálné zkoušce opakují, občas lehce pozměněné. Je doporučeno vyzkoušet si i Product Owner Open assessment. Scrum Developer Open assessment je také doporučený, nicméně ho můžete v klidu vynechat. Vývojová stránka věci i s testováním je pro certifikaci na SM zcela vynechána. Škoda. 😞
6) Mock testy
Existuje spousta „ukradených“ otázek, ale opravdu spousta! 😅 Pár serverů jsem prošla, nicméně doporučuji se zamyslet nad otázkou a možnými odpověďmi než se drtit ty správné. Ty totiž nemusí být správné. Na to, že jsem prošla pouze pár serverů, přičemž jsem na nich neprošla vše, tak většinu otázek v testu jsem již (někde) viděla. Trochu jsem zalitovala, že jsem se z nich více neučila.. Velké množství otázek je zde, odpovědi nezaručuji!
Otázky se dají i různě „koupit“ například na Udemy. Existuje i hodně promo videí, jedno takové jsem zhlédla na YouTube, až na konci jsem zjistila, že vlastně nevím, zda ty odpovědi byly správné, čekala jsem, že uvidím finální skóre. V komentářích pod videem je poměrně velká diskuse o správnosti odpovědí, kde autor převážně odpovídá stylem kupte si PDF 800+ otázek, tam je vše správně. Tak toto nedoporučuji! Za prvé, mu nevěřím, že jsou správně a za druhé 100 dolarů za zbytečně moc otázek nemá význam. Musím ale uznat, že tyto otázky v testu byly.
Zkuste i tento velice užitečný zdroj.
Závěr
Nepodařilo se mi najít nějaké velké ucelené školení ve formě YouTube videa. Příprava mě stála poměrně hodně času. Materiálů je víc než dost, navíc se bohužel mezi sebou strašně opakují, což je trochu unavující. Ne každý článek na blogu byl zajímavý a přínosný. Zpětně bych raději zkusila nějaký přípravný kurz například na Udemy.
Jsem ráda, že jsem si aktualizovala informace o Scrumu a zase trochu víc nahlédla na to, jak by se Scrum měl dělat správně. Setkávám se totiž s názorem, že na Scrum Mastera potřebujete hlavně selský rozum a že být opravdu Scrum nebo agilní není většinou úplně reálné. Částečně souhlasím, ale! Nikdo a nic není zcela ideální, ale ten ideál bychom měli znát a snažit se mu alespoň po krůčkách přibližovat. 😉
O mně
Lucie Tvrdíková
Jsem lektorkou IT kurzů. Již více než 6 let pomáhám career switchers s rekvalifikací na pozici IT Testera. Ve firmách se věnuji firemnímu vzdělávání a IT konzultacím. Na kurzech čerpám ze své praxe Java vývojářky a Scrum Masterky.