Certifikace ISTQB CTFL Agile Tester versus CTFL
Úspěšně jsem absolvovala další testerskou certifikaci CTFL Agile Tester a chci se s Vámi podělit o dojmy. 😊 Zároveň chci porovnat tuto zkoušku se základní CTFL certifikací, kterou jsem absolvovala o měsíc dříve.
Po složení CTFL v češtině, jsem měla chuť si certifikaci zkusit ještě v angličtině. Rozhodla jsem se podívat na obsah CTFL – Agile Tester (dále jen CTFL-AT), což je téma mně blízké. Sylabus má tři kapitoly, první dvě jsou o základních agile principech a metodách, které už znám, proto jsem se rozhodla certifikaci zkusit.
Zdroje
Sylabus CTFL-AT je oproti CTFL poloviční, poměrně dobře čtivý, obsahuje daleko méně sekcí, ke kterým by se hodil obrázek a lepší vysvětlení. Obsahuje zároveň i méně sekcí, které je nutné se našprtat. Celkově jsem přípravě věnovala asi dva týdny, čistého času cca 5MD.
Jelikož téma Agile je něco, čemu se teď chci věnovat a vytvořit další kurz, rozhodla jsem si přečíst nějakou doporučenou literaturu. Omylem jsem se dostala do sekce knížek, ze kterých certifikace čerpá Referenced Books a zde jsem si vybrala nejnovější Testing in Scrum: A Guide for Software Quality Assurance in the Agile World z roku 2014. Kniha rozhodně není špatná, jen jsem moc nechápala, jak mi pomůže složit certifikaci, protože její obsah je zaměřen jinak. 😅
CTFL-AT nabízí v oficiálních materiálech pouze jeden vzorový test, oproti CTFL, kde jsou vzorové testy tři. Hůř se mi tak představovalo, co asi bude obsahem zkoušky. To bohužel nevylepšila ani knížka. Zde najdete druhý vzorový test a pár dalších otázek, z nichž některé mi ale přišly lehce mimo a v reálném testu jsem je neměla…
Kompletní souhrn zdrojů a doporučení pro přípravu na CTFL-AT sepíšu do separátního článku. Pro CTFL naleznete souhrn v článku zde.
Zkouška
Tato certifikace už je pouze v angličtině, na rozdíl od CTFL, máte na ní o 15 minut víc, tedy 75 minut. Moje angličtina není nijak skvělá, ale během testu jsem požádala o překlad pouze dvou slovíček.
CTFL-AT: Změnila jsem taktiku a rozhodla se test projít rychleji, delší zadání případně přeskakovat. To nakonec nebylo třeba. Test jsem měla vyplněný za cca 45 minut, pak jsem se vrátila k označeným otázkám a ve zbylém času jsem celý test prolétla ještě jednou. Nevím, zda to bylo štěstí na variantu testu, ale bylo zde o poznání méně obsáhlých zadání, většina z nich byla jedna věta a jednoduché odpovědi. Nebylo zde nic, co bych nechápala nebo mi to přišlo nad rámec sylabu.
Jediné, s čím jsem si lámala hlavu, bylo pár otázek s divně formulovanou odpovědí, jako např. něco ve smyslu tradiční projekty testují každý projekt a testy jsou až na konci. Celkově ta odpověď vypadala správně, ale nebyla jsem si jistá částí s testováním na každém projektu (jde zde o slovíčkaření?) a samozřejmě se správně zdála ještě jedna odpověď. 😫
Další překvapení byl jinak pojmenovaný stand up a pojem retrospective report jako odpovědi pro jednu otázku. Nemůžu být konkrétnější, protože nesmíte sdílet otázky z testu. Jelikož jde v otázkách často o slovíčkaření, tady jsem opravdu nevěděla, co vybrat – špatně pojmenovaný stand up, protože je špatně pojmenovaný (FYI nebyl to daily scrum) nebo retrospective report, což je věc, která v celém sylabu není a nevím, co tím autor otázky přesně myslí? Report, který dělá Scrum Master z retrospektivy?
Primárním cílem bylo zkusit si zkoušku v angličtině, ale nechtěla jsem přípravou trávit zbytečně moc času. Přiznám se, že jsem si hodně věřila na první dvě kapitoly, a naopak u třetí praktické, kde mi ne vždy seděly otázky a odpovědi, jsem dost vypustila. Kupodivu výsledek testu byl přesně opačný. Třetí kapitolu jsem složila nejlépe, zbylé dvě hůř. Praktické příklady byly dobře zadané, celkově je hodnotím jako jednoduché a přímočaré.
Doporučuji si zapamatovat všech 12 agile principů, já jsem se tím neobtěžovala a zrovna jsem dostala otázku: Co princip (vycházející z manifestu) není? Do odpovědí byl zamotán i jiný základní agile princip, nevycházející z manifestu, a tady jsem udělala chybu. 😕 Dobře si zapamatujte i všechny ostatní „šprtací“ části – většinou body, kterých je v sylabu pár, ale v testu vám dost pomůžou.
☝️ Na závěr testu si projděte podrobně výsledky, protože ty Vám bohužel do emailu nepřijdou. Konkrétní sekce, ve kterých jste udělali chybu, vidíte pouze teď – po vyhodnocení testu v aplikaci. Do emailu přijde pouze úspěšnost za celé kapitoly.
Rada ke zkoušce na závěr
Po složení CTFL jsem měla dojem, že bych asi test v AJ i s přidanými 15 minutami nestihla. Je pravdou, že jsem udělala základní chybu – dlouhé zadání cca na A4, které navíc po prvním přečtení vůbec nedávaly smysl, mě zasekly na hodně dlouho. Rada, kterou jsem našla před certifikací CTFL-AT: otázku, která je cca na A4 při zkoušce nemilosrdně přeskočte a vraťte se k ní až na konec! Stejně tak přeskakujte zadání, která vám nedávají smysl, zkuste si zde pouze tipnout odpověď. Aplikace má samozřejmě funkci označení otázek, ke který se chcete později vrátit, využijte ji! Na těchto otázkách jsem zbytečně ztratila čas při první zkoušce.
Závěr?
Shodný jako v článku o CTFL. Není důležité získání samotné certifikace, důležitější je cesta k ní. Téma Agile, jeho principy a metody by měl znát každý, spousta z nich se využívá i na „tradičních“ projektech. Je jedno, jestli v agile prostředí pracujete nebo ne. 😉
Celkově mi CTFL-AT přišlo jednodušší a to jak přípravou, množstvím informací, které je třeba se našrotit i samotný test. V agile prostředí jsem pracovala několik let, na různých projektech. S tématem Scrum jsem se seznámila už na vysoké škole. Testem jsem proplouvala neuvěřitelně rychle, stále jsem čekala kdy narazím, což se nakonec nestalo. Po vyhodnocení přišlo lehké zklamání. Byť jsem si při zkoušce připadala daleko jistější než u CTFL, výsledek 72,5% nebyl tak excelentní, jak jsem očekávala. 😂
Asi v polovině případů vím, kde jsem udělala chybu a pramení většinou z toho, že jsem se neučila sekce nazpamět a spoléhala, že je to vše přece jasné. Co bylo špatně ve druhé polovině netuším. Možná šlo o slovíčkaření, které jsem neprokoukla. Pokud už se certifikaci rozhodnete složit, doporučuji jí pro jistotu věnovat o trochu více času než já. 😉
O mně
Lucie Tvrdíková
Jsem lektorkou IT kurzů. Již více než 7 let pomáhám career switchers s rekvalifikací na pozici IT Testera. Ve firmách se věnuji firemnímu vzdělávání a IT konzultacím. Na kurzech čerpám ze své praxe Java vývojářky a Scrum Masterky.