Nahlédněte za oponu:
Mám předpoklady pro IT?

Pokud zvažujete změnu kariéry do IT, možná se ptáte, zda splňujete potřebné předpoklady. Doporučuji stáhnout si můj e-book: „Testerem nanečisto“, který obsahuje desatero klíčových bodů, které by měl naplnit každý člověk toužící po startu v IT. Naleznete tam i testy, zda máte předpoklady k identifikaci chyb a logické uvažování. V tomto článku shrnuji zkušenosti mých absolventů kurzu Kompletní příprava pro Testera z praxe, kteří se do IT dostali.

Kdo se do IT rekvalifikuje?

Na kurzu jsem už potkala snad všechny myslitelné pozice. Nejčastěji se setkávám s administrátory, pracovníky bank, HR, recepčními, asistentkami, lidmi z administrativy nebo pohostinství, nákupčími či obchoďáky a překvapivě i s vědeckými pracovníky. Zajímavé profese, které bych vyzdvihla, byly operní pěvkyně, lékaři či profesionální sportovec. Konkrétní příběhy si můžete přečíst v referencích na kurz. Nezáleží na jaké pozici pracujete. Rekvalifikovat se může kdokoliv. Důležité je Vaše nadšení a motivace. 

Kdo je u firem nejvíce žádaný?

Nejideálnějším juniorním kandidátem pro firmy je student oboru IT na vysoké škole. Formální IT vzdělání nikdy nebylo podmínkou a tak plusem může být nedokončené IT studium.

Na kurzech se mi velice dobře osvědčili absolventi průmyslových škol, kteří s IT přišli do kontaktu a to klidně i po 20 letech od maturity. Je u nich patrný technický talent. Velice rychle chápou dané téma, je vidět, že je to pro ně přirozené. Stejně jako admini, kteří se chtějí vrhnout na IT projekt a být tak přímo u vývoje aplikací.

Dalším, kdo se jako Tester velice rychle uchytí, jsou IT supporťáci. Pracovali v blízkosti IT projektu a pod rukama jim prošla spousta chyb. Ovládají IT slang, umí pracovat se systémy pro zaznamenání chyby, jako je například Jira. IT recruiteři mají taktéž zvládnutý IT slang a přehled o technologiích. Díky komunikaci s IT specialisty stihli pochytit obecný přehled, jak IT projekt funguje. V práci využívají nespočet aplikací a tím získávají zkušenosti nejen jako uživatelé, často je i testují.

Jak poznám, jestli mám předpoklady pro IT? 

Klíčem mohou být Vaše zkušenosti. Měli jste na škole nějaký programovací jazyk? Já jsem na gymnáziu měla Pascal. Jako jedna z mála v celé třídě jsem pochopila logiku a především mne bavil. Tvořili jsme jednoduché webové stránky pomocí HTML. Od dětství mě fascinovaly počítače a vše, co je s nimi spojeno. Hry, aplikace, internet a dokonce i fyzické experimentování s počítačem a zkoumání jeho komponent. Pak je na Vás, pro jakou startovní pozici v IT se rozhodnete. Zda začnete jako Tester a pak se budete věnovat programování v podobě automatizace testů či zda rovnou zvolíte dráhu programátora.

Testujete software amatérsky v práci?

Je úplně jedno, v jakém oboru pracujete. Musíte po každé aktualizaci softwaru ověřit, zda vše funguje? Nasadila Vaše firma nový interní systém/aplikaci? Například docházkový systém, vykazování, HR systém, objednávkový systém či jinou aplikaci, kterou používáte k práci. Pokud ve svém oboru pracujete s různými aplikacemi, které jste „amatérsky“ tedy uživatelsky testovali a následně reportovali chyby, máte s testováním určité zkušenosti. To jsou bonusové body do CV.

Máte v práci software šitý na míru?

Spolupodíleli jste se na tvorbě softwaru, který byl šitý na míru pro Vaši práci? Byli jste zapojeni do návrhu, jak má aplikace fungovat či úpravy funkcionalit? Testovali jste aplikaci a zapisovali, když něco nefungovalo? I to se počítá jako zkušenost. Čím blíže jste vzniku aplikace byli, tím lépe. 

Co dalšího je v IT ceněno?

Někdy se lidé mylně domnívají, že technické dovednosti jsou jediné, co je potřeba pro úspěšnou kariéru v IT. Důležitá je také znalost odvětví, ze kterého přicházíte – to může být vaše velká výhoda. 

Komunikace a práce v týmu. Zejména na pozici Testera je třeba, aby se nebál a komunikoval se všemi rolemi na IT projektu. Komunikace v IT byla, a někde stále ještě je, problém. Moderní agilní přístupy jsou na komunikaci založené. 

Manažerské dovednosti. Řada ostřílených ajťáků nemá manažerské ambice.

Takže ačkoli technické dovednosti jsou důležité, nezapomínejte na své soft skills. Mohou být právě tím, co Vás odliší od ostatních. Všímám si, že u lidí, kteří se do IT rekvalifikují, je to konkurenční výhoda a žádaná dovednost. Díky tomu se z nich rychle stávají Team Leadi či Test Leadi. 

Perfekcionismus. Ten umí být dobrý sluha, ale zlý pán. Je tedy třeba, abyste ho měli pod kontrolou. Pečlivost, grafické cítění, analytické myšlení, kreativita, zvídavost, smysl pro detail. Více detailně se o tom dozvíte v článku: 7 Qualities of Highly Effective Testers.

Věk pro přechod do IT

Poslední dobou slyším komentáře typu: „IT mě lákalo už dlouho“. Pokud Vás IT láká, neotálejte! Snažte se do tohoto oboru proniknout co nejdříve. V IT, stejně jako v jiných oborech, existuje nepřiznaná věková diskriminace neboli ageismus. Čím starší jste, tím těžší to bude. Na druhou stranu, vyšší věk můžete vykompenzovat větší motivací, talentem, zkušenostmi z jiného oboru, komunikativností či emoční inteligencí. 

Ze zkušeností z praxe a aktuální situace na trhu chci dát i věkové doporučení. Je důležité mít na paměti, že přechod do IT je závislý na řadě faktorů zmíněných výše a každý člověk má jinou unikátní sadu vlastností. Můj názor je, že rekvalifikace do IT je do 40 let běžná. Mám i absolventy v IT do 45 let, ale v této kategorii už vidím menší úspěšnost. Jedné z mých absolventek bylo v době kurzu 55 let. Do IT se dostala, ale ví, že to není zcela běžné a že měla velké štěstí. Jiní starší absolventi to po neúspěšném hledání vzdali.

Pokud jste doteď váhali, doufám, že Vám článek pomohl se rozhodnout. Jestli chcete kariéru v IT zkusit, doporučuji začít hned. Čím dříve, tím lépe. Za rok mohou být požadavky pro start v IT nastaveny daleko výše. V sérii článků „nahlédněte za oponu“ budu pokračovat, příště o očekávání.

O mně

Picture of Lucie Tvrdíková

Lucie Tvrdíková

Jsem lektorkou IT kurzů. Již více než 6 let pomáhám career switchers s rekvalifikací na pozici IT Testera. Ve firmách se věnuji firemnímu vzdělávání a IT konzultacím. Na kurzech čerpám ze své praxe Java vývojářky a Scrum Masterky.

Další příspěvky

Jak se stát manuálním IT testerem

Článek obsahuje odkazy na obsáhlý YouTube rozhovor s Lucií Lénertovou na téma: „Jak se stát IT Testerem“. Videa by Vám měly zodpovědět všechny Vaše dotazy.

Přečíst celý článek »
jak hledat it tester pozice

Jak vyhledávat Tester pozici? Máme v tom trochu zmatek. Článkem se snažím pomoci s vyhledáváním první junior pozice Testera.

Přečíst celý článek »
budoucnost testingu

Ve čtvrtém článku ze série: „Nahlédněte za oponu“ píšu o mém názoru ohledně budoucnosti testování. Je manuální testování mrtvé? Budou všichni testeři automatizovat?

Přečíst celý článek »
rozcestník career switchera

Zvažujete přechod do IT? Podívejte se na rozcestník career switchera, kde se dozvíte, jak taková cesta do IT světa probíhá a co obnáší.

Přečíst celý článek »
Jak se Petra stala Testerkou

Přečtěte si příběh z první ruky od absolventky Petry. Ve svém podnětném příběhu poskytuje cenný tip pro ostatní kandidáty, kteří usilují o juniorské pozice.

Přečíst celý článek »