Nahlédněte za oponu:
Očekávání versus realita IT světa

Čím dál tím více si všímám, že mi na kurz Kompletní příprava pro Testera chodí účastníci s mylnými představami o vstupu do světa IT. Je to s podivem, protože drtivá většina účastníků má ve svém okolí lidi z IT, se kterými dané téma probírali. 

Z jejich očekávání mám občas dojem, že pro mnohé z nich se vstup do IT a práce v IT jeví jako snadná záležitost. Pár z nich nakonec kurz nezvládne absolvovat do konce nebo se jeho průběhu s myšlenkou rekvalifikace rozloučí. Zjistí, že snadné to vůbec není. 

Ráda bych představila realitu a předala Vám získané zkušenosti o tom, jaké jsou opravdové požadavky a očekávání v tomto sektoru. Možná Vám tím ušetřím čas i peníze.

Rozptylme mýty: IT není pro každého

Možná jste se setkali s názorem, že práce v IT je pohodová. Tester nemusí dělat téměř nic, natož něco pořádně znát a ještě za to dostane královský plat. Představím Vám jinou perspektivu. Tato úvaha mohla být pravdivá v minulosti, ale dnes tomu tak rozhodně není. Budete muset hodně makat. IT tak není ideální volbou pro ty, kdo hledají klidné a stabilní prostředí, kde by mohli strávit zbývající čas před odchodem do důchodu. Pokud nemáte skutečný zápal pro technologie a motivaci se stále učit novinky v oboru, pak neztrácejte svůj čas rekvalifikací do IT.

Vysoké požadavky na juniory

Na začínající juniory máme v IT vysoké požadavky. Přečtěte si o nich v předchozím článku Předpoklady pro IT. Nehledáme flákače, těch už má IT dost. Nepřijímáme každého s otevřenou náručí – kdyby to tak bylo, měla bych úspěšnost uplatnění absolventů v praxi téměř na 100 %. Ale pravda je taková, že úspěšnost se dlouhodobě pohybuje kolem 60-65 %. 

Současná situace pro juniory (červenec 2023)

Situace se pro juniory od podzimu 2022 zhoršila, a hledání práce je nyní často obtížnější. Celkový proces hledání práce v IT může být běh na dlouhou trať, občas i pro zkušené IT. Někdo pošle po prvním kurzu 6 CV a najde práci téměř okamžitě, jiný se na vysněnou pozici dostane až po roce, ve kterém se dál intenzivně vzdělával. Na hodnocení úspěšnosti od podzimu 2022 je ještě brzy, avšak pouze jedno jediné kolo kurzu dosáhlo (prozatím) úspěšnosti 6 z 10 v IT. Na mém LinkedIn profilu jsem o tom letos napsala spoustu příspěvků a článků.

Odměna přichází až s praxí a zkušenostmi

Královský plat v IT přijde, až budete mít za sebou praxi, znalosti a zkušenosti. Začátek v IT se obvykle pohybuje kolem průměrné mzdy. Pokud očekáváte 50 000 Kč na své první juniorní pozici manuálního Testera, jste mimo realitu. Pokud je Vaše současná mzda vyšší, zvažte, zda jste schopni i ochotni se na chvíli uskrovnit a investovat svou energii do toho, abyste se rychle posouvali vpřed a tím zvyšovali svou odměnu.

Testing je vědecká disciplína

Na začátek Vám opravdu stačí intenzivnější kurz, který do Vás nasype základy, teorii a naučí Vás prakticky základní dovednosti. To je ale minimum pro start na první juniorní pozici. Pro další kariérní i finanční postup je třeba se ještě hodně učit. Můžete si i vybrat, kterou cestu v testování zvolíte a jakým směrem se chcete ubírat. Je z čeho vybírat.

Home office

Ačkoli je IT známé tím, že umožňuje práci z domova, nesmíte zapomenout, že většina firem vyžaduje zaučení na pracovišti. Home office je možný až po zaučení, ale ne po většinu týdne. Firmy často požadují přítomnost v kanceláři 1 až 3 dny v týdnu. Přijde mi, že zejména u této otázky aspiranti na vstup do IT zapomínají na určitou pokoru, kterou by měli při rekvalifikaci projevit.

Závěr

Možná jste se stali obětí reklamních kampaní různých kurzů, které Vás přesvědčují o opaku toho, co Vám ve svých článcích sděluji já. Realita je bohužel jinde než ve vyhajpovaných reklamních sloganech, které lidem nasazují růžové brýle. Firmy, HR a recruiteři už jsou z přehnaných očekávání juniorních kandidátů, jemně řečeno, velmi unavení a otrávení.

IT je skvělý sektor, který nabízí mnoho příležitostí. Ale jak se říká: bez práce nejsou koláče. Pokud máte předpoklady a jste ochotni investovat čas a úsilí, pak Vám IT může přinést ohromující výsledky.

O mně

Picture of Lucie Tvrdíková

Lucie Tvrdíková

Jsem lektorkou IT kurzů. Již více než 6 let pomáhám career switchers s rekvalifikací na pozici IT Testera. Ve firmách se věnuji firemnímu vzdělávání a IT konzultacím. Na kurzech čerpám ze své praxe Java vývojářky a Scrum Masterky.

Další příspěvky

Proč se stále nedaří dostat do IT

Nový kurz Proč se stále nedaří dostat do IT? Aneb co tě brzdí a jak to změnit? Společně odhalíme klíčové důvody, proč se ti nedaří prorazit a co je potřeba změnit.

Přečíst celý článek »
tipy, jak se dostat do IT

Nedaří se Vám dostat do světa IT? Zkuste následující tipy, jak se dostat do IT, které Vaše šance na úspěch zvýší.

Přečíst celý článek »
Jak se Bára stala Testerkou

Přečtěte si příběh z první ruky od absolventky Báry. Ve svém příběhu poskytuje náhled na to, jak dlouho trvá zaškolení juniorky v IT.

Přečíst celý článek »