Příběh z první ruky: Jak se Petra stala Testerkou

Následující příběh se rozhodla vyprávět čerstvá absolventka kurzu Kompletní příprava pro Testera. Petra pracovala roky jako Quality Assurance (QA), ovšem ne na pozici v IT, ale v potravinářství a automotive. Ajťáky má v rodině a tak se rozhodla pro tento obor také. Bydlí na půl cesty mezi Prahou a Brnem, a tak zkoušela obepisovat firmy z obou směrů.

Proaktivně si zavolejte o feedback

Moc ráda si vždy přečtu příběhy absolventů, které sdílíš a tak jsem se i já rozhodla přispět. Poslala jsem přes 50 životopisů. Jako i jiní jsem dostala plno zamítnutí nebo nepřišla žádná odpověď. V takovém případě jsem si do spousty firem zavolala o feedback nebo zjištění aktuálního stavu. Vřele doporučuji i ostatním absolventům. Obecně to vyvolávalo kladné pocity. U jedné firmy mi řekli, že chtějí někoho seniornějšího, ale personalistka byla moc ráda, že volám a že je vidět, že mám zájem.

Jak jsem se konečně dostala na pohovor

V okolí mého bydliště jsem našla pouze jeden inzerát přes jobs.cz, ale byla to práce pouze na IČO. Toto jsem se trochu děsila a proto jsem se o pozici hned neucházela. Když už jsem se k odpovědi odhodlala, opět se nic nedělo. A tak i zde jsem do firmy zavolala. Paní byla moc milá, zjistila jsem, že dodávají externisty do jedné pojišťovny. Vysvětlila jsem ji svoji situaci. Myslím, že je dobré být lidský a popovídat si tímto stylem. Celé jednání probíhalo zdlouhavě kvůli časové vytíženosti vedoucího, nicméně musím za sebe říct, že i tak jsem hrozně ráda, jelikož bylo cítit, že se mi personalistky snaží pomoci. To se o personalistech jiných firem říci nedá. Přišlo mi, že jim je tak trochu jedno koho vezmou.

Jak probíhal pohovor

Pohovor byl celkem mazec, grilovali mě asi 2 hodiny. Téma předchozích pozic QA se neprobíralo, jelikož se zkoumaly hlavně znalosti získané na kurzu. Budoucí šéf viděl jistý potenciál, ale váhal. Na jedné straně viděl, že základ mám, ale měl obavu, aby to stačilo. Pak si popovídal s personalistkami a myslím si, že mi taky trochu pomohly přiklonit ručičku vah na mou stranu a tak jsem šanci dostala.

Moje dojmy z firmy

Z firemní kultury jsem zatím nadšená. Přijde mi skvělé, že dávají šanci juniorům a zároveň si velice cení lidí, kteří změnili obor. U absolventů IT škol je prý občas problém, že nemají jasno, co vlastně chtějí dělat. Zkusí to a ono a nic z toho jim nevyhovuje. Zatímco lidi, kteří se rekvalifikují do IT, mají odhodlání, snaží se a většinou vydrží u vybrané pozice, respektive prostě se posunují výš, ale stále jsou v rámci testingu.

Těším se, co vše se budu moci naučit. Před nástupem jsem již dostala témata, která si mám projít, aby byl můj start snazší.

petra citace

O mně

Picture of Lucie Tvrdíková

Lucie Tvrdíková

Jsem lektorkou IT kurzů. Již více než 6 let pomáhám career switchers s rekvalifikací na pozici IT Testera. Ve firmách se věnuji firemnímu vzdělávání a IT konzultacím. Na kurzech čerpám ze své praxe Java vývojářky a Scrum Masterky.

Další příspěvky

Jak se stát manuálním IT testerem

Článek obsahuje odkazy na obsáhlý YouTube rozhovor s Lucií Lénertovou na téma: „Jak se stát IT Testerem“. Videa by Vám měly zodpovědět všechny Vaše dotazy.

Přečíst celý článek »
jak hledat it tester pozice

Jak vyhledávat Tester pozici? Máme v tom trochu zmatek. Článkem se snažím pomoci s vyhledáváním první junior pozice Testera.

Přečíst celý článek »
budoucnost testingu

Ve čtvrtém článku ze série: „Nahlédněte za oponu“ píšu o mém názoru ohledně budoucnosti testování. Je manuální testování mrtvé? Budou všichni testeři automatizovat?

Přečíst celý článek »
rozcestník career switchera

Zvažujete přechod do IT? Podívejte se na rozcestník career switchera, kde se dozvíte, jak taková cesta do IT světa probíhá a co obnáší.

Přečíst celý článek »
Jak si vybrat it kurz

Třetí článek ze série: „Nahlédněte za oponu“ Vám pomůže vybrat ten nejlepší IT kurz tak, aby splnil vaše očekávání.

Přečíst celý článek »