Nahlédněte za oponu:
Jak si vybrat IT kurz?
Přemýšlíte o tom, jak si vybrat kurz, který naplní Vaše představy? Vaše očekávání jsou důležitá, a logicky si kladete otázku: Může je kurz naplnit? Je rozdíl mezi hledáním kurzu k rekvalifikaci do IT a situací, kdy už v IT pracujete a chcete se dále vzdělávat. Tento článek se zabývá spíše kurzy k rekvalifikaci.
Disclaimer
Já sama vytvářím a poskytuji kurzy. Žádný kurz nemůže vyhovovat 100% účastníků. Netvrdím, že moje kurzy jsou nejlepší, ale jako perfekcionista se o to snažím. Tak jako u předchozích článků ze série Nahlédněte za oponu – Předpoklady pro IT a Očekávání od IT, tak i zde využívám zpětných vazeb od mých absolventů. Je důležité upozornit, že se často setkávám s negativními zkušenostmi.
13 bodů pro výběr kurzu
- Kdo bude Váš lektor? Zjistěte si o lektorovi co nejvíce informací. Na lektorovi to celé stojí a padá. Pokud nepochopíte, co se Vám snaží předat, Vaše frustrace bude opravdu velká. Podívejte se na jeho/její LinkedIn profil. Jednou z největších položek na straně nákladů kurzu je čas lektora, který Vás kurzem provede a který investoval svůj čas do tvorby a přípravy kurzu (pokud to není mezinárodní odnož kurzů, kde jsou materiály přebírány lektorem). Zjistěte, zda Vás bude školit opravdu profík a nejedná se o nedávného absolventa kurzu. Pozor! U některých kurzů se lektoři střídají, případně jich může být více během kurzu. Jsou pro jednotlivé části pevně stanoveni lektoři nebo školí ten, kdo má zrovna čas?
- Existuje ukázka školení? Pokud ano, neváhejte si ji pustit. Ideálně by to měla být ukázka, které byste měli plně porozumět, abyste mohli zhodnotit kvalitu a styl výuky. Na co jsem narazila já? První hodinu z ukázky kurzu jsme si společně nainstalovali nástroj, který by šel nainstalovat předem doma. Po otevření nástroje, lektor začal popisovat každou část okna pravým názvem a to včetně standardního horního menu, které má každá aplikace. Tempo kurzu bylo pomalé, vysvětlování až přehnané u nepodstatných detailů. Všichni sledujeme poměr cena/výkon a přepočítáváme cenu na hodinu kurzu. Hledejte kurz, který zbytečně hodiny nenatahuje.
- Maximální počet účastníků. Očekáváte, že se na kurzu zeptáte na vše, co potřebujete? Doporučuji se zajímat o maximální počet účastníků. Před registrací se zeptejte, zda je v průběhu školení prostor na doplňující otázky, nebo je agenda jasně daná. Pokud je v kurzu mnoho lidí, stává se, že nedostanete odpovědi na všechny své otázky. Některé online kurzy jsou „masovky“ klidně se 60 účastníky.
- Způsob školení. Preferujete osobní kontakt nebo se chcete schovat za monitor, protože jste introvert? V online se dá vypnout kamera, odhodit stud a zeptat se na cokoliv. Ušetříte čas – nemusíte nikam dojíždět. Jako lektor doporučuji prezenční formu. Vyvarujete se technickým problémům. Lektor může číst z Vašeho výrazu, zda je vše jasné a může pokračovat. Během přestávky bývá možnost se doptat lektora na různé doplňující otázky.
- Délka školení. Zvládnete udržet pozornost celý den tzn. 8 hodin kurzu? Pokud na to nejste trénovaní, pak nejspíš ne. Dostanete záznam kurzu? Dle mého názoru si z kratšího kurzu odnesete více a nebudete se muset vracet tam, kde jste se ztratili.
- Čas školení. Musíte si být jisti, že v čase konání kurzu budete schopni se soustředit a vnímat informace po celou dobu. Zkoušela jsem uspořádat jedno kolo kurzu od 17 do 21 hodin na žádost účastníků. Všichni, včetně mě jsme uznali, že to nebyl dobrý nápad. Mezi 19. – 20. hodinou pozornost ulehala ke spánku.
- Obsah kurzu. Je kurz zaměřený spíše teoreticky, prakticky, nebo je v něm ideálně oboje? Věřte mi, že chcete oboje. 😉
- Formát výuky. Chcete pracovat samostatně, nebo preferujete skupinové řešení problému? Některé kurzy jsou koncipované pro práci v týmu a to i během výuky. Já doporučuji vybrat si kurz s menším počtem účastníků, kde zodpovědnost za plnění úkolů bude čistě na Vás. Tím se nad problémem zamyslíte, uděláte chyby v řešení a díky tomu se poučíte. Kde jinde se učit chybami než v bezpečném prostředí kurzu?
- Domácí úkoly. Jsou úkoly praktické? Dostanete na ně individuální zpětnou vazbu? Bude kontrolována následná oprava? Tím se totiž opravdu naučíte úplně nejvíc. Když feedback zapracujete a opět bude zkontrolován, je vysoká pravděpodobnost, že jste chybu pochopili a opravili. Tady opět berte v potaz, že v ceně kurzu platíte za čas lektora, který kontroly provádí.
- Další materiály, odkazy či zdroje. Odcházíte s dalšími materiály a odkazy na rozšíření znalostí? Žádný kurz Vás nenaučí vše. Položí Vám základy pro start na první juniorní pozici, na kterých budete dále stavět. Cesta k senioritě je ještě dlouhá a je nutné se neustále vzdělávat.
- Předtočený nebo živý kurz. Pokud jde o předtočený kurz, budete moci lektora kontaktovat? Výhodou předtočeného kurzu je, že čas i tempo výuky si určujete Vy sami.
- Teorie vs. praxe. Teorie je důležitá, stejně jako praxe. Ujistěte se, že vybraný kurz nabízí dostatečné množství praktických cvičení a úkolů. Pak by se mělo jednat o dlouhodobější kurz. Získaný certifikát z kurzu má díky splněným úkolům větší váhu.
- Předchozí zkušenosti a znalosti. Některé IT kurzy mohou vyžadovat určitou úroveň předchozích zkušeností nebo znalostí. Ujistěte se, že splňujete všechny požadavky před zápisem do kurzu.
Pár speciálních bodů pro kurzy programování
Prvně, než zakoupíte kurz programování, zkuste si online kurz zdarma. Baví Vás programování? Chápete ho? Pak si vyberte kurz, který by měl být jednoznačně praktický a měli byste během něj samostatně psát kód. Lektor by měl být k dispozici, aby Vám pomohl, když si nebude vědět rady. Důležité je, aby bylo prováděno code review a Vy tak dostali zpětnou vazbu a odnaučili se už během kurzu to nejhorší. Plusem bude i samostatný projekt na vlastní téma, případně projekt ve skupině, který budete moci rovnou zahrnout do svého portfolia ve svém CV. Nikdy se neprezentujte kódem, který není unikátní – například kódem, který pochází čistě od lektora nebo je vytvářen/opisován všemi během kurzu (například v rámci domácích úkolů). Více informací si poslechněte v podcastu IT svět podle Jury – díl Pravda a mýty o juniorech v IT.
Porovnávání obsahu a časové dotace kurzů
Porovnejte obsahy školení/akademií, které se skládají z různých témat (u mého kurzu Kompletní příprava pro Testera – naleznete tato témata: Testing, SQL a Webové služby). Zkuste si vyhledat obdobné kurzy každý zvlášť. Dnes jsou běžně rozepsané jednotlivé části kurzu (tj. každé setkání) do detailního obsahu. Dívejte se na obsah a na časovou dotaci. Pokud v průměru najdete, že kurz trvá 6 hodin, je podezřelé, když se tomu jiný kurz věnuje jen 2 hodiny. Mohlo by to naznačovat, že se jedná o kurz “letem světem”, který Vám sice nabídne spoustu témat, ale všechna jen okrajově. Může se stát, že následně z takového kurzu odejdete, ale vlastně pořádně nic neumíte. Toto bývá důvod, proč absolventi jiných kurzů následně hledají kurz další.
Možné problémy levných kurzů
Nemůžu hodit všechny kurzy a jejich lektory do jednoho pytle. Moc dobře to vím, proto následující slova berte s rezervou. Kurzy jsou byznys jako každý jiný. Na vlnu tohoto boomu naskočilo spoustu lidí na různých platformách (YouTube, Udemy, atd.). Občas se stane, že lektorem je teoretik. Nebo sice praktik, ale ne přímo v dané technologii/nástroji. To pak vede k povrchním a plochým kurzům, které jsou jen jakousi příručkou jak něco dělat. Tady klikneš na tohle, pak na tohle a sem zadáš tohle. Už není řečeno proč, nejsou zmíněny best practices a už vůbec ne reálné situace, na které si dát pozor a třeba i návod, jak řešit různé fuckupy. Tím, že lektor nemá zkušenosti a kurz pravděpodobně vytvořil z nějakého manuálu či od zdroje, který byl také zdarma, hrozí, že v kurzu jsou chyby. Narážím na to velice často. Dokonce mě překvapilo, když jsem rozšiřovala kurzy o další zdroje, zejména videa na YouTube, kolik mi dalo práce najít video, které by bylo obsahově nezávadné.
Kurzy o AI
Největší boom teď zažívají kurzy na umělou inteligenci a promptování. Vím, že i přátelé mimo IT dostávají nabídky na školení. Sama bych si chtěla nějaký kurz vybrat a tady můžu předat můj osobní požadavek – lektor se tématu AI musí plně věnovat. Nechci kurz od někoho, kdo někde sesbíral prompty nebo zaplatil za e-book a teď mi o tom chce hezky přednášet. Chci někoho, kdo si s umělou inteligencí denně několik hodin povídá a testuje různé prompty a vybírá to, co lépe funguje.
A co recenze u kurzu?
Jako junior nemáte šanci poznat, zda je lektor dobrý či špatný ve smyslu informací, které Vám poskytuje. Jeden příklad z praxe. Když Vám řekne, že Vaší prací, za kterou jste jako tester placen, je boj s vývojáři, budete mu to věřit. Až časem zjistíte, že to je zcestná myšlenka. V IT se snažíme o spolupráci a komunikaci. Rozhodně jsou pryč doby, kdy tester s programátory vedl svatou válku.
Uvedu ještě další příklad pro lepší ilustraci. Zakoupila jsem bestseller kurz na Udemy. Vybírala jsem ten nejlepší dle hodnocení. Kurz má přes 40 tisíc zakoupení, hodnocení 4,6 od téměř 10 tisíc lidí. Kurz je povrchní a plochý, nejde do hloubky. To by bylo ještě v rámci standardů mnoha kurzů, které jste schopni zakoupit v rozmezí 10-20 EUR. Jenže, v rámci kurzu je i výuka Javy a v Javě se programuje druhá část kurzu. Dokázala jsem se kouknout jen na malou část v Javě. Lektor nemá ani základní best practices v jazyce Java. Porušuje základní syntaxi a píše jak my říkáme naprosto „prasácký kód“. A teď se vrátím na začátek – pokud jste doteď o programování nezavadili, tak to jako úplný junior nevidíte. Nebezpečí pak spočívá v tom, že junior může takto „prasácký kód“ psát dál a dokonce se s ním prezentovat ve svém portfoliu projektů společně se CV. Takový kurz Vám může více ublížit, než pomoct.
Recenze můžou pomoci, ale jak vidíte, ani skvěle hodnocený kurz ještě neznamená, že je opravdu kvalitní. Dále si myslím, že spousta lidí, kteří kurz nezvládnou, si mohou myslet, že je chyba v nich a proto recenzi ani nedají. Přitom na vině může být špatný výklad. Je těžké se po letech v IT vracet na úplný začátek a vysvětlovat věci někomu, kdo o IT nic neví. Nebo se může stát opak. Kurz je nad jejich síly a rázem tu máte zhrzelého účastníka, který kurz nezvládl dokončit, chce vrátit peníze a píše negativní recenze. V dnešní hektické době není čas ztrácet čas čtením a tak se stane i to, že se na základní kurz přihlásí člověk, který už základy má. Na kurzu se tak nedozví to, co očekával. Každý účastník má jiná očekávání.
Závěr
Kvalita je náročná. Ne všechny drahé kurzy jsou nezbytně nejlepší a naopak, ne všechny levné kurzy jsou špatné. Důležité je zvážit, co dostanete za své peníze. Poslední dobou se nám tu obecně rozjel takový nešvar. Nerealistické ceny služeb jako způsob vytváření iluze exkluzivity, bez ohledu na skutečnou kvalitu.
Situace juniorů při výběru kurzu je nezáviděníhodná. Máte to v českém rybníčku opravdu těžké. Negativní recenze se hodně šíří spíše offline než veřejně.
Výběr kurzu je důležitý krok na cestě k dosažení Vašich kariérních cílů v IT. S těmito radami se budete moci rozhodnout pro ten nejlepší kurz pro Vás. Jestliže všechny tyto body zohledníte, máte velkou šanci, že Váš kurz nebude zbytečnou investicí. Jakýkoliv kurz sám o sobě nestačí. Je důležité, jak se k němu postavíte a jak jej budete aplikovat v praxi.
O mně
Lucie Tvrdíková
Jsem lektorkou IT kurzů. Již více než 6 let pomáhám career switchers s rekvalifikací na pozici IT Testera. Ve firmách se věnuji firemnímu vzdělávání a IT konzultacím. Na kurzech čerpám ze své praxe Java vývojářky a Scrum Masterky.